Často kladené dotazy

Klikněte na otázku a zobrazí se Vám odpověď.

Všeobecné otázky

Co je to datová schránka?
Datová schránka je v českém právním řádu od roku 2009 definována jako elektronické úložiště speciálního typu zřízené podle příslušného zákona č. 300/2008 Sb., které je určeno k doručování elektronických dokumentů mezi orgány veřejné moci na straně jedné a fyzickými a právnickými osobami na straně druhé (od 1. ledna 2010 fyzické i právnické osoby mezi sebou). Ze zákona musí být datová schránka zřízena každému orgánu veřejné moci, každé podnikající fyzické nebo právnické osobě a některým dalším typům subjektů; ostatní fyzické a právnické osoby mají právo nechat si datovou schránku bezplatně zřídit. Orgány veřejné moci jsou povinny posílat dokumenty adresátům přednostně do datové schránky, mají-li ji zřízenu, a vzhledem k právní fikci doručení tak mají subjekty, jimž schránka byla zřízena, de facto povinnost si z ní dokumenty vyzvedávat. Česká republika je údajně prvním státem na světě, kde je používání datové schránky pro orgány veřejné moci a podnikající subjekty takto povinné.
Co je to datovka do mailu?
Datovka do mailu je jednoduchá služba, která Vám přeposílá veškerý obsah datové schránky do Vámi zvoleného mailu.
Proč bych měl(a) využívat datovku do mailu?
 • Nemusíte se učit složitý systém datových schránek
 • Nemusíte se obávat, že Vám nebude doručena datová zpráva
 • Můžete si číst a posílat datové zprávy na jakémkoliv zařízení (pc, apple, tablet, mobil)
 • Všechny datové zprávy máte ve Vašem mailu a nesmažou se po 3 měsících jako v datové schránce
 • Nemusíte platit za službu "Datový trezor". Všechny datovky jsou u Vás v emailu.
 • Služba je velice cenově atraktivní
 • Automaticky se staráme o generování nového hesla po 3 měsících, jak je požadováno systémem datových schránek.
Kolik stojí datovka do mailu?
Tato služba je v základní verzi zcela zdarma. Pro pokročilé používání stojí měsíční poplatek 100 Kč s DPH.
Jak se mohu zaregistrovat?
Na úvodní stránce stačí kliknout na ZAREGISTROVAT SE a zadat své osobní ID a heslo které Vám bylo přiděleno Ministerstvem a zvolit si na jaký z Vašich mailů chcete datové zprávy doručovat. Tento mail si pro jistotu ověříme krátkým emailem, ve kterém stačí kliknout na odkaz.
Jak mohu datové zprávy odesílat?
Pokud Vám přijde datová zpráva a Vy byste na ní rádi odpověděli, stačí ve Vašem emailu kliknout na odpovědět, přidat příslušné soubory a kliknout odeslat. Přijde Vám kontrolní email, který pouze potvrdíte a Vaše datová zpráva je odeslána.
Jak mohu službu platit?
Při registraci obdržíte variabilní symbol vázaný na danou datovou schránku (tento VS obdržíte na Váš mail). Službu můžete platit převodem na bankovní účet 5990107001/5500. Platit můžete jak měsíčně nebo si v rámci Vašeho komfortu předplatit libovolný počet měsíců dopředu.
Jakou mám jistotu, že mi chodí všechny datové zprávy?
Jednou za měsíc Vám automaticky pošleme výpis všech Vašich datových zpráv v daném měsíci. Tím si můžete ověřit, že jste obrželi všechny zprávy.
Proč mi pravidelně měníte přístupové heslo?
V základním nastavení datové schránky má Ministerstvo podmínku, jednou za 3 měsíce změnit heslo do datové schránky. My Vám toto heslo automaticky generujeme proto, abychom zaručili  správnou funkci služby datovka do mailu. Kdybychom heslo neměnili, po 3 měsících by služba přestala fungovat. Nové heslo Vám vždy pošleme na Váš mail, takže stále máte ke své schránce přístup. 
Mohu službu vypnout? Vrátíte mi peníze?
Datovka do mailu se vždy snaží vyjít svým uživatelům vstříc. Chápeme, že pro komfort si mnoho uživatelů předplatí službu na delší období dopředu. Ale i tak garantujeme, že všechny peníze za nevyužité měsíce okamžitě vracíme uživateli zpět převodem na jeho bankovní účet.

TECHNICKÉ DOTAZY

Jak je zabezpečený přenos dat?
Veškerá komunikace mezi Vaším počítačem a datovkou do mailu, kdy se přenášejí citlivé údaje (např. heslo) je šifrovaná. Nikdo mezi Vámi a datovkou do mailu se tedy nemůže do Vámi zadaných údajů podívat a zneužít je. Obdobným způsobem je zabezpečený přenos mezi datovkou do mailu a systémem datových schránek provozovaných Českou poštou.
Jak jsou má data ochráněná?
Na serverech služby datovka do mailu je uchováván jediný citlivý údaj a to je heslo do datové schránky. Je uloženo v zašifrované podobě a nikdo si ho nemůže přečíst. Ani správci serverů nemají klíč pro rozšifrování Vašeho hesla.
Má k mým datům někdo přístup?
Vaše datové zprávy, které Vám datovka do mailu posílá, se na serverech datovky do mailu neukládají. Po odeslání emailem tedy nemá k Vašim datovým zprávám přístup nikdo.
Jak poznám, že zpráva která mi přišla z datovky do mailu je skutečně původní datová zpráva?
Součástí emailu, kterým Vám datovka do mailu datovou zprávu doručí je jako příloha i půdovní datová zpráva ve formátu ZFO. Tento formát obsahuje elektronický podpis a je také možné přímo v systému datových schránek nezávisle ověřit pravost a autentičnost datové zprávy. Pro otevření ZFO souboru je potřeba mít nainstalovaný speciální program.
Jak rychle obdržím svou datovou zprávu?
Datovka do mailu pravidelně kontroluje datovou schránku a zjišťuje, zda Vám dorazila nějaká nová zpráva. Interval kontroly se dynamicky přizpůsobuje vytížení serveru a množství doručovaných zpráv. Běžná doba doručení datové zprávy emailem je jedna hodina. Úspěch doručení datové zprávy do Vaší emailové schránky závisí také na serveru, kde je Vaše emailová schránka umístěná. Je zejména důležité, aby ve Vaší schránce bylo dostatek místa, aby se tam email s přiloženou datovou zprávou a jejími přílohami vešel.
Jak velký může být mail, který mi datovka do mailu pošle?
Velikost emailu, který Vám může do Vaší schránky od datovky domailu dorazit závisí na tom, jak velká je datová zpráva, která Vám dorazí do Vaší datové schránky. Maximální velikost příloh jedné datové zprávy je 11MB. Vzhledem k tomu, že datovka do mailu posílá celou původní datovou zprávu a ještě k tomu i jednotlivé přílohy datové zprávy, může být maximální objem posílaných dat až cca 22MB. Výsledný email s maximálními přílohami ale zabere ještě více místa, takže pro úspěšné doručení té největší možné datové zprávy je potřeba si rezervovat alespoň 25MB místa ve schránce. Typická velikost zprávy zaslané datovkou do mailu je ale do 1MB.
 
STANDARD
100,-Kč
za měsíc
 • příjem datových zpráv do emailu
 • rozesílání na více emailů
 • neomezený počet zpráv
 • měsíční přehled přijatých zpráv
 • odesílání datových zpráv emailem
 • bez reklamy
 • ZFO datové zprávy
 • doručenky datových zpráv
 • technická podpora
EXTRA
,-Kč
dle zakázky
 • řešení na klíč, dle požadavků zákazníka
 • příjem datových zpráv do emailu
 • rozesílání na více emailů
 • neomezený počet zpráv
 • měsíční přehled přijatých zpráv
 • odesílání datových zpráv emailem
 • bez reklamy
 • ZFO datové zprávy
 • doručenky datových zpráv
 • technická podpora
Notář

"Díky obyčejným datovým schránkám jsem se dostal do mnoha problémů, ale díky Datovce do mailu se mi to už nestane."

Podnikatel

"Datové schránky a elektronický podpis pro mě byly složité a vždy jsem se jich bál, ale díky Datovce do mailu se již nebojím a dokáži naplno využít jejich výhody pro mé podnikání."

Advokátka

"Datová schránka je složitá. Práce s ní pro mě byla vždy velice obtížná, ale Datovka do mailu mi mojí práci usnadnila."

 

Zpět nahoru